Przepisów na jogurtowe ciacho jest całe mnóstwo, ja sama piekłam już je przynajmniej z pięciu przepisów (z czego jeden jest już na blogu). Jednak ten przepis na placek jogurtowo-cytrynowy powalił mnie na kolana.
Masa po wymieszaniu jest zwarta, co eliminuje ryzyko opadnięcia owoców na dno formy. Efekt jest powalający, ciasto po upieczeniu jest wilgotne i kwaskowe dzięki cytrynie. Jest gęste i kleiste po upieczeniu. No i robi je się ekspresowo! To zdecydowanie moje ulubione ciasto jogurtowe (aż do odwołania :)).
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 500 g owoców
- 160 ml oleju
- 1 szklanka cukru
- 1 jajko
- 1 cytryna + otarta skórka
- 600 ml jogurtu (najlepiej greckiego)
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- Szczypta soli
Wykonanie ciasta:
Jedna najważniejsza rzecz na początek – jogurt i jajko powinny mieć temperaturę pokojową, co zmniejszy ryzyko zakalca. Jeśli wszystkie składniki będą w tej samej temperaturze wówczas placek jogurtowo-cytrynowy nie będzie grudkowaty oraz będzie się równo piekł.
Mąkę, sól oraz sodę oczyszczoną przesiej przez sito i odłóż – będą potrzebne później. Do miski wlej olej, dodaj cukier, jajko, skórkę z jednej sparzonej cytryny oraz wyciśnięty z niej sok i wszystko razem wymieszaj rózgą kuchenną lub widelcem. Następnie dodaj jogurt i wymieszaj ponownie. Czas na ostatnie mieszanie – wsyp przesiane wcześniej składniki i połącz wszystko w jedną, gęstą masę.
Wymieszane ciasto przełóż do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia* i wyrównaj w miarę możliwości. Wyłóż ciasto owocami – nie ugniataj ich w środek ciasta, same delikatnie się zapadną. Jeśli używasz śliwek, moreli czy innych dużych, pestkowych owoców, ułóż je wcięciem po pestce do góry – wówczas soki z owoców będą się ładnie karmelizowały, a ich nadmiar nie spowoduje zakalca w cieście.
Wstaw ciasto do nagrzanego piekarnika na 160 stopni i piecz przez około 60 minut do momentu aż patyczek włożony w ciasto będzie suchy (im większa blacha, tym krócej, im mniejsza, tym dłużej).
Propozycja podania:
Placek jogurtowo-cytrynowy podawaj koniecznie wystudzony. Możesz go posypać cukrem pudrem przed podaniem, oraz podawać z łyżką jogurtu greckiego wymieszanego z wanilią i miodem.
Smacznego! 🙂
*ja u użyłam blach 22 x 33, jeśli weźmiesz większą – ciasto będzie niższe, a tortownicy – będzie wyższe. Pamiętaj tylko, żeby odpowiednio wcześniej/później wyjąć ciasto – sprawdzaj patyczkiem.