Nie będę Cię oszukiwała – kluski leniwe to jedne z najprostszych klusek ever jakie możesz zrobić. Są expresowe, nie wymagają wcześniejszych przygotowań, gotowania, studzenia i innych tego typu dupereli, na które często nie mamy ani czasu, ani ochoty.
Nie dalej jak wczoraj wróciliśmy stosunkowo późno do domu. Generalnie – młodzież już powinna być po kąpieli i układać się do snu, a tu jeszcze starszak chce zjeść kolację. Z nadzieją w głosie zaproponowałam mojemu dwuipółletniemu synowi mleczko w butelce, z której korzysta własnie w takich ekstremalnych sytuacjach. Jakże moje oczekiwania znacząco minęły się z rzeczywistością, gdy młodzian z pełnym przekonaniem rzekł: „Mamo, chcę kluski leniwe, Twoje są najlepsie!”…. Jak myślisz, co zrobiłam?
Of course, że dostał leniwe, tym bardziej, że przed wyjściem w gości, tknięta chyba matczynym instynktem, w 20 minut przygotowałam leniwe do zdjęć do tegoż wpisu 🙂 Jak się za chwileczkę przekonasz, z klusek nie pozostało za wiele po wczorajszej kolacji i moim podjadaniu (tak, ciągle coś podjadam i glamię w tej paszczy i to jest moja zmora 🙁 ).
Ja kluski leniwe najbardziej lubię odsmażone na masełku z bułką tartą i odrobiną brązowego cukru. Czasem dodaję cynamon lub cukier waniliowy. Są pyszne i nie znam osoby, która by ich nie lubiła!
Składniki:
- 300 g tłustego białego sera
- ok. 1/3 szklanki mąki pszennej (jej ostateczna ilość zależy od sera – im bardziej wodnisty, tym więcej mąki wchłonie, szczególnie jeśli używasz sera z wiaderka, zamiast sera w kostce)
- 1 czubata łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 jajko
- szczypta soli
- 1 łyżka cukru brązowego – opcjonalnie
Wykonanie:
Jeśli używasz sera twarogowego, koniecznie przeciśnij go przez praskę lub zmiel przez maszynkę – dzięki temu kluski leniwe będą gładkie, bez grudek (za którymi przynajmniej moje dziecko niespecjalnie przepada). Ser z wiaderka nie wymaga mielenia, już sam w sobie jest gładki, ale będzie potrzebował więcej mąki.
Do miski z serem dodaj jajko, sól i ewentualnie cukier. Przesiej obie mąki i szybko zagnieć ciasto w jednolitą kulę. Powinno być gładkie i nie lepić się do rąk. Nie wyrabiaj ciasta jednak za długo, bo ocieplone będzie wymagało więcej mąki, przez które kluski leniwe będą twardsze. Podsyp blat odrobiną mąki, ciasto podziel na dwie części. Każdą z nich uformuj wałek, spłaszcz nożem i pokrój w ukośne kluski przypominające kopytka.
Tak przygotowane kluski leniwe wrzucaj w małych partiach na wrzącą i osoloną wodę. Po około 30 sekundach od wypłynięcia wyjmij kluski łyżką cedzakową i ugotuj kolejną partię.
Podawaj z masłem, bułką tartą i cukrem od razu, lub podsmażone na masełku. Możesz również z boku podać gęsty jogurt naturalny z cynamonem i cukrem. Gwarantuję – szybko znikają 🙂
Smacznego!
Gosia