Dzisiaj mam dla Ciebie coś mega specjalnego! Prosta, szybka i przede wszystkim pyszna pasta z czerwonej fasoli z bekonem, i to jakim bekonem!
Chrupiący, porządnie wypieczony bekon … wegański z płatków kokosowych! To wymysł pochodzący z kochających mięso Stanów. Właśnie tak – to właśnie tam wegański bekon zapoczątkował swoje ja i naprawdę zdobywa tam niejedno podniebienie. Dobrze zrobiony wręcz momentami ciężko odróżnić od oryginalnego. Natomiast ten jest moim zdaniem, w porównaniu do oryginału, jest o niebo lepszy i zdrowszy. Bez zawahania dałabym taki bekon dziecku.
Natomiast clou tego przepisu nie jest ten pyszny bekon, a właśnie pasta z czerwonej fasoli z bekonem, ale jednak pasta. Jest po prostu pyszna! Lekko słodka, słona, kwaśna i ostra jednocześnie. O bardzo wyraźnej strukturze wyczuwalnej na podniebieniu. Zdecydowanie nie miksuj jej na gładką masę – wg mnie wtedy traci i na walorach estetycznych i na smakowych.
Idealnie nada się jako główny składnik kanapki ze stosowanym, ciepłym pieczywem. Świetnie sprawdzi się również jako smarowidło do kanapki z pieczonym mięsem. Spektrum zastosowań jest naprawdę potężne.
Pasta z czerwonej fasoli w ujęciu bardzo wege!
- puszka czerwonej fasoli
- garść orzechów włoskich
- 4 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1/4 łyżeczki ostrej papryki
- 2 średnie lub 1 duży ząbek czosnku
- około 2 łyżek pestek granatu (opcjonalnie, chociaż jak dla mnie – nadają i smak i wygląd)
- oregano świeże lub suszone
- kilka listków świeżej mięty (opcjonalnie)
- sól i pieprz do smaku
- sok z cytryny – około 1 łyżeczki – również do smaku
Do wysokiego naczynia dodaj wszystkie składniki pomijając fasolę i granat, świeże zioła i sok z cytryny. Używając blendera zmiksuj delikatnie do rozkruszenia orzechów. Następnie dodaj czerwoną fasolę, pestki granatu oraz drobno posiekane świeże zioła i odrobinę soku z cytryny. Na tym etapie proponuję Ci użyć jednak widelca, żeby uzyskać formę pasty a nie kremu. Jeśli jednak użyjesz blendera – rób to delikatnie i z wyczuciem. Pamiętaj, że ma być to pasta o wyraźnej strukturze, a nie gładka masa.
Całość podaj na grzance dobrze stosowanego chleba i posyp wegetariańskim boczkiem, na który przepis znajdziesz poniżej.
Boczek inaczej, czyli zdrowiej
- 1/4 szklanki płatków kokosowych (muszą to być płatki!)
- 1 łyżka sosu sojowego dobrej jakości
- olej kokosowy (lub oliwa) – 1/2 łyżeczki
- 1/2 łyżeczki syropu klonowego (lub miodu)
- 1/2 łyżeczki wędzonej papryki
- szczypta soli i pieprzu
Wszystkie składniki za wyjątkiem płatków kokosowych wymieszaj w kubeczku i zalej płatki kokosowe. Porządni wymieszaj, przesyp na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Wegański boczek piecz od nagrzanego do 175 stopni piekarnika przez 10 – 15 minut. Całość często mieszaj, bo płatki lubią się przypalać. Boczek powinien uzyskać ładny, brązowy kolor.
Smacznego!
Gosia