Home PrzepisyNa znajomych Risotto z jarmużem i serem pleśniowym

Risotto z jarmużem i serem pleśniowym

by Gosia Socha

Risotto z jarmużem i serem pleśniowym to uczucie ciepła i błogości.  Każdy kęs tego dania przybliży Cię do włoskiej krainy spokoju i sjesty. Odpręży. Zrelaksuje. Nasyci.

Przygotowanie - 45m

Przygotowanie

liczba porcji 2

Liczba porcji

Poziom trudności - średni - mikro

Trudność

 

 

 

 

To risotto jest szalenie kremowe, maślane i puszyste. Zeszklona cebula i białe wino (opcjonalnie cydr) dają miłą dla języka słodycz. Kawałki na wpół rozpuszczonego w gorącym risotto sera pleśniowego stanową idealne tło dla gorzkawego i wyraźnego w smaku jarmużu. To idealne danie na już coraz chłodniejsze wieczory. Rozgrzewa i rozpromienia.

Składniki na risotto z jarmużem i serem pleśniowym:

  • 300 g piersi z kurczaka (opcjonalnie)
  • 1 szklanka ryżu arborio do risotto
  • 1 średnia cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 4 łyżki oliwy
  • 800 g jarmużu (może być mrożony)
  • 100 ml białego wina (lub cydru)
  • 100 g sera pleśniowego (najlepiej lazur)
  • 6 łyżek tartego parmezanu
  • 50-70 g zimnego masła
  • Chili (najlepiej w płatkach)
  • Sól i pieprz
  • 1,5 litra warzywnego wywaru

Wykonanie:

Jeśli preferujesz to danie bezmięsne, możesz swobodnie ominąć ten akapit, gdyż będzie dotyczył właśnie mięsiwa. Samo risotto z jarmużem i serem pleśniowym jest już bardzo sycące i wyjątkowe w smaku. Po dodaniu do niego kurczaka staje się bardziej, jakby to powiedzieć – męskie? J W każdym bądź razie wracając do meritum. Mięso umyj i osusz (żeby nie pryskało). Pokrój na większe, preferowane przez Ciebie kawałki  – u mnie było to coś na kształt kwadratów. Posól i popieprz i usmaż je na docelowej patelni z łyżką oliwy na delikatnie złoty kolor. Zdejmij na talerzyk i odstaw na bok.

Kiedy mięso się smaży pokrój cebulkę w małą  kostkę, natomiast czosnek w cienkie, wręcz przeźroczyste plasterki. Po zdjęciu mięsa z patelni podsmaż cebulę, czosnek i chili na trzech łykach oliwy delikatnie wszystko soląc. Nie pozwól, aby cokolwiek się przypaliło lub nabrało zbędnego koloru. Wszystko powinno się zaledwie zeszklić. Dodaj ryż i wymieszaj go dokładnie, aby każde ziarenko pokryło się świecącą oliwą. Ciągle mieszając smaż ryż aż do momentu, kiedy i on się zeszkli.  Wlej wino i dalej mieszaj, aż połowa płynu odparuje. Dodaj jedną sporą chochlę wrzącego wywaru i zamieszaj (wywar powinien być cały czas na małym ogniu i bulgotać podczas przygotowywania risotto). Mieszając risotto co kilkanaście/kilkadziesiąt sekund dodaj drugą chochlę wywaru gdy pierwsza już prawie odparuje (ryż nie może się przypalić, więc odrobina płynu powinna stale znajdować się na patelni). Dołóż również połowę wcześniej przygotowanego jarmużu. Aż do uzyskania pożądanej konsystencji ryżu (powinien być al dente), po odparowaniu jednej części wywaru dodawaj kolejną – istotne jest, aby nie próbować przyspieszyć tego procesu. W cały ten proces trzeba włożyć należyte serce i czas – tylko wtedy risotto będzie pyszne i kremowe. Podstawa risotta jest gotowa, gdy ryż wytrącił już swoją skrobię w naturalny sposób zagęszczając potrawę, ale w środku pozostanie jędrny (nie mylić z twardym).

Ja uwielbiam, gdy risotto jest jeszcze odrobinę płynne (w sensie jest w nim jeszcze trochę nieodparowanego wywaru). Jednak jeśli wolisz bardziej zwarte danie, odparuj bardziej wywar, aż do momentu uzyskania wilgotnej konsystencji ryżu dającej się zgrabnie zjeść widelcem.  Teraz jest czas na dodanie pozostałej części jarmużu, pokrojonego w kostkę sera pleśniowego oraz, jeśli wybrałaś taką opcję – wcześniej podsmażonego kurczaka. Wszystko razem ciągle mieszając (i pilnując ilości pozostałego płynu) potrzymaj na ogniu jeszcze przez około dwie minuty.

Tak przygotowane risotto zdejmij z ognia, dodaj do niego pokrojone w kostkę zmrożone masło oraz wcześniej starty parmezan i wszystko wymieszaj. Dzięki temu risotto z jarmużem i serem pleśniowym będzie jeszcze bardziej kremowe i wyraziste w smaku.

Risotto z jarmużem i serem pleśniowym podawaj od razu po przygotowaniu.

*Wywar na świeżym jarmużu: liście jarmużu umyj dokładnie pod bieżącą wodą a następnie pokrój w poprzek liści na mniejsze kawałki. Tak przygotowane kapustne liście wrzuć na około 1,5 litra wrzątku i gotuj przez około pięć minut (powinny być już miękkie, ale jeszcze sprężyste). Odsącz jarmuż na sicie pozostawiając wywar, który będzie idealną podstawą do warzywnego wywaru do risotto. Dodaj do niego trzy średnie marchewki, jedną pietruszkę i kawałek selera pokrojone na kilka mniejszych części. Gotuj na średnim ogniu aż do miękkości, następnie odłów warzywa a wywar dopraw solą i pieprzem do smaku. Jeśli nie masz ochoty na taką zabawę masz jeszcze dwie opcje:

  1. W wodzie po sparzeniu jarmużu rozpuść najlepszej jakości bulionetki/kostki rosołowe
  2. Użyj po prostu kostek rosołowych rozpuszczonych w wodzie (wersja dla mega zapracowanych 🙂

You may also like