Potrzebowałam czegoś fajnego na spotkanie ze znajomymi, a jednocześnie chciałam przygotować coś nowego, coś czego jeszcze nie robiłam. Trochę to masochistyczne, bo jak nie wyjdzie, to lipa straszna, ale cóż, najwidoczniej mój instynkt samozachowawczy w kuchni ulega wyłączeniu Decyzja zapadła – na kolację będzie tarta z dynią.
Tarta z dynią – dlaczego warto?
Bardzo fajnie na takich spotkaniach ze znajomymi, gdzie jest w sumie nie więcej niż osiem osób (optymalna ilość twarzyczek do nakarmienia to 4 do 6) sprawdzają się wszelakiego rodzaju tarty, które można podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ja zrobiłam dwie, z czego jedna to własnie tarta z dynią, a druga to tarta z łososiem, którą opisałam w TYM przepisie – i obie podałam na ciepło. Jednak na zimno smakowały równie pysznie. Wiem, bo zostało nam troszeczkę na drugi dzień
Nie jest to może mega odkrywczy przepis, bo już kilka razy się spotkałam z tartą podobną do tej, którą ja zrobiłam, natomiast mogę Ci go polecić z jednego prostego powodu… jest po prostu pyszna! Jestem pewna, że zasmakuje każdemu miłośnikowi tart.

Przygotowanie

Pieczenie

Liczba porcji
Zabierz się za wykonanie!
Składniki na spód:
- 250 g mąki pszennej
- 150 g zimnego masła
- 1 jajko
- sól
Przygotowanie spodu:
Przygotowanie spodu do wytrawnej tarty jest identyczne jak w tarcie z kurkami.
Piekarnik nagrzej do temperatury 190°, ewentualnie 180° z termoobiegiem. Do tak nagrzanego piekarnika wstaw ciasto na 15 minut, następnie usuń obciążenie oraz folię i włóż ponownie do piekarnika na około 10-15 minut aż do momentu gdy ciasto uzyska złoty kolor i nie będzie surowe na środku. Tak przygotowany spód do tarty wyjmij z piekarnika – niech dobie dzielnie poczeka na farsz
Składniki na farsz:
- 500 g dyni pokrojonej w kosteczkę i podsmażonej na rumiano
- 100 g salami pikantnego
- 150 g sera feta
- 180 ml śmietany 30%
- 3 jajka
- sól i pieprz do smaku
- przyprawy do smaku: odrobina imbiru mielonego, tartej gałki muszkatołowej, chili pieprz cayenne, papryka słodka, curry, cynamon
Wykonanie:
Miej przygotowany rozgrzany piekarnik do temperatury 180 stopni.
Dynię pokrój na kawałki, wytnij z niej tylko część jadalną, pokrój w kosteczkę i podsmaż na odrobinie oliwy (możesz dodać masła do smaku) na dobrze rozgrzanej patelni – mi to zajęło około 10 minut, przy czym nie obierałam dyni ze skórki, żeby później zachowała swój kształt w tarcie. Po podsmażeniu przestudź dynię odrobinę, zanim dodasz ją do masy jajeczno-śmietanowej.
Śmietanę przelej do miski, dodaj do niej jajka, przyprawy i wszystko wymieszaj. Następnie dołóż podsmażoną dynię, pokrojoną w podobną kostkę fetę, oraz plasterki salami. Wszystko razem wymieszaj i przelej na przestudzony spód do tarty.
Tartę wstaw do rozgrzanego piekarnika i piecz przez około 45 minut (aż do tzw. „suchego patyczka”, czyli aż masa będzie ścięta).
Propozycja podania:
Tarta super smakuje z prostą sałatką z roszponki oraz mieszanki sałat, pomidorków koktajlowych, czerwonej cebuli i prostego vinegretu czy zwykłej oliwy z oliwek.
Smacznego