Pamiętasz ciasto drożdżowe z dzieciństwa? Ja pamiętam je jako pyszny, maślany placek w rodzinnej blaszce, koniecznie z kruszonką. Już czerstwe idealnie nadawało się do maczania w herbacie z cytryną podanej w szklance w srebrnym koszyczku z uchem 🙂 Czasem Babcia piekła je z rabarbarem, czasem z truskawką, ale nie pamiętam wydania z porzeczkami. Nie przeszkodziło mi jednak, aby taki przepis przetestować. Właśnie na ciepłe drożdżówki z porzeczkami. Ciepłe, bo najlepsze są podane jeszcze delikatnie ciepłe. Na drugi dzień, chociaż nadal pyszne, to jednak te świeżutkich nie przebiją.
Drożdżowe Babci było świeżutkie dłużej – przynajmniej tak je pamiętam. Było mięciutkie przynajmniej kilka dni. Nie mam przepisu Babci i już nigdy mieć nie będę, ale może kiedyś uznam, że już znalazłam.
Składniki na bułeczki:
- 530 g mąki pszennej dobrej jakości, koniecznie przesianej
- 25 g świeżych drożdży
- 110 g drobnego cukru
- 1 + 1 jajko do posmarowania gotowych bułek
- 4 żółtka
- 250 ml mleka
- 60 g masła, roztopionego i przestudzonego
- pół laski wanilii (lub czubata łyżka cukru wanilinowego)
- szczypta soli
- 300 g porzeczek (mogą być różnych kolorów)
Ciepłe drożdżówki z porzeczkami – wykonanie:
Wykonaj zaczyn do ciasta drożdżowego – wg przepisu, który znajdziesz tutaj. Jeśli natomiast używasz drożdży suchych (16 g) – dosyp je do przesianej mąki.
Mąkę przesiej do dużej miski i wymieszaj z zaczynem (lub z suchymi drożdżami) – ja do wyrabiania ciasta drożdżowego używam stojącego miksera z uchwytem w kształcie haku. Następnie dodaj pozostałe składniki, czyli: cukier, jedno jajko, 4 żółtka*, szczyptę soli i wanilię. Wyrabiaj masę około pięciu minut, a następnie, ciągle mieszając – dodaj cienkim strumieniem roztopione i ostudzone masło. Ponownie wyrabiaj około 5 minut.
Połączone w jednolitą masę ciasto uformuj delikatnie w kulę (jeśli bardzo się klei, możesz delikatnie podsypać je mąką) wyłóż do wysmarowanej cienką warstwą oliwki miski (aby łatwiej rosło po ściankach), przykryj najlepiej kuchenną, czystą ściereczką i odstaw w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce. Ciasto na ciepłe drożdżówki z porzeczkami powinno podwoić swoją objętość – zajmie to około godziny do półtorej.
Zanim weźmiesz się za wyrośnięte ciasto drożdżowe przygotuj ekspresową kruszonkę. Potrzebne Ci będą:
Składniki na kruszonkę:
- 60 g masła
- 70 g mąki pszennej
- 70 g cukru (najlepiej drobnego, do wypieków)
Wykonanie kruszonki:
W rondelku podgrzej masło aż do roztopienia, a następnie, już na wyłączonym gazie – dodaj pozostałe składniki. Wszystko delikatnie wymieszaj i rozkruszaj palcami, aż do uzyskania fajnej kruszonki. Gotowe!
Na dwóch blachach wyłóż starannie papier do pieczenia. Wyrośnięte ciasto krótko wyrób ręką – tylko po to aby usunąć z niego nadmiar powietrza. Przygotuj sobie na płaskim talerzyku około dwóch łyżek mąki pszennej. Oprószonymi dłońmi odrywaj z ciasta kawałki wielkości piłki tenisowej i delikatnie uformuj je w kulki, które umieszczaj na blachach do pieczenia w dużych odstępach. Na jednej blaszce było u mnie sześć kuleczek. Następnie rozpłaszcz bułeczki otwartą dłonią i posmaruj je pozostałym, rozkłóconym jajkiem z łyżką wody. Na każdej drożdżówce umieść garść porzeczek – delikatnie jakby wciskając je w bułkę. Jako ostatnią warstwę, dosyć równomiernie, rozsyp przygotowaną wcześniej kruszonkę. Drożdżówki ponownie przykryj ściereczkami i odstaw do wyrośnięcia (również powinny podwoić objętość).
Po około czterdziestu minutach piecz je w nagrzanym do 180°C przez 15-16 minut na środkowej kratce. Ja piekłam każdą blaszkę oddzielnie – żeby równo się rumieniły. Upieczone, jeszcze ciepłe drożdżówki z porzeczkami przełożyć najlepiej na kratkę (żeby nie zaparowały od spodu) – najlepiej smakują po około 15 minutach – porzeczkowe love pełną gębą! <3
*pozostałe białka możesz zamrozić – będą idealne na bezę, lub możesz też zrobić z nich omlet.
Smacznego!
Gosia