Home Szefowa Kuchni Marmolada pomarańczowa – odkrycie jesieni

Marmolada pomarańczowa – odkrycie jesieni

by Gosia Socha
Marmolada pomarańczowa to dla mnie najprawdziwszy hit! Jest obłędna w smaku, pasuje zarówno do gofrów, tostów czy rogali z masłem. Jej odkrycie zagwarantowało moim kubkom smakowym prawdziwą eksplozję. Jest jednocześnie słodka i kwaśna, z lekką nutą goryczki. Wyważona w smaku.

Zainspirowałam się nią przygotowując się do konkursu kulinarnego. Wykorzystałam ją wówczas jako dodatek do lodów i gofrów właśnie.

To co wiem na milion procent, to fakt, że pomimo tego, że wychodzi jej niewiele i jest dość pracochłonna, to z pewnością zrobię jej więcej  na tę zimę. Cudownie sprawdzi się w te wszystkie pochmurne dni.
Polecam!

Marmolada pomarańczowa – wykonanie

  • 2 kg pomarańczy
  • 320 g cukru (około 80 g na pół kilograma, ale tutaj sporo zależy od ich naturalnej słodyczy i wilgotności, radzę próbować 🙂 )
  • 1 cytryna
Pomarańcze porządnie wyszoruj w letniej wodzie, a następnie sparz  przez dwie do trzech minut.
Obierz pozbywając się białych błonek, aby marmolada pomarańczowa nie była zbyt gorzka. Najlepiej będzie, jak z pomarańczy wytniesz same segmenty, a pozostałą część po prostu wyciśnij do pomarańczy. Jeśli jednak nie chcesz tego robić, możesz po prostu drobniej pokroić cząstki pomarańczy. Miej jednak świadomość, że te błonki będą jednak wyczuwalne, przez co sama marmolada pomarańczowa nie będzie już tak delikatna w swojej strukturze.
Przygotowane segmenty z pomarańcy zasyp cukrem i smaż na średnim ogniu przez około 20 minut.
W tym czasie wykorzystaj skórkę z jednej do dwóch pomarańczy (zależy jaki stopień „gorzkości” preferujesz). Postaraj się odkroić samą pomarańczowa skórkę, pozostawiając jak najmniej białej warstwy. Tak przygotowane skórki obgotuj 15 minut w wodzie z odrobiną cukru, żeby zmiękły.
Lekko przestudzone bardzo drobno pokrój w kostkę (im mniejsza, tym lepiej).
Ugotowaną i pokrojoną w drobną kostkę skórkę z pomarańczy dodaj do już odparowanych pomarańczy. Smaż do momentu, aż całość ładnie zgęstnieje. W ostateczności powinno zostać około polowy płynu. Dodaj sok z jednej cytryny i ponownie zagotuj.
Możesz w łatwy sposób sprawdzić, czy uzyskana przez Ciebie marmolada pomarańczowa ma oczekiwaną przez Ciebie konsystencję. Na porządnie schłodzony talerzyk (najlepiej taki z zamrażarki) dodaj połowę łyżeczki marmolady i wstaw do lodówki. Po kilku minutach w lodówce  uzyskasz na takiej „próbce” konsystencję jaką będzie miała marmolada.
Gotową i jeszcze gorącą przełóż do ciepłych i wyparzonych słoików. Zakręć i delektuj się przez całą zimę…
…Boję się jednak, że moje nawet do tej zimy nie dotrwają 🙁
Smacznego!
Gosia

You may also like