Prawdziwy, klasyczny, domowy rosół, przepełniony smakiem dużej ilości mieszanego mięsa i warzyw. Mocno doprawiony. Gotuje się go bardzo długo, w niewielkiej ilości wody, właśnie po to, aby wszystkie smaki odnalazły się w tym tradycyjnym i odświętnym daniu.
Składniki domowy rosół:
- 1 oczyszczona kura
- 0,5 kg wołowiny (np. szponder)
- 0.5 kg marchwi
- 0,5 kg pietruszki
- 1 średni seler
- 3 cebule
- 1 duży por
- ¼ kapusty włoskiej
- 1 łyżka ziaren pieprzu
- 2 łyżki soli
- 5 liści laurowych
- 5 goździków
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 ząbki czosnku
- 1 pęczek natki pietruszki
- 1 pęczek lubczyku
Wykonanie:
Kurę podziel na części. Szponder (lub inny kawałek wołowiny) porządnie umyj pod bieżącą, zimną wodą i oba mięsa włóż do garnka. Warzywa umyj i obierz ze skórki i umieść w garnku z mięsem (możesz je pokroić na połówki). Mięso i warzywa zalej około 3 litrami zimnej wody (tyle, aby ledwie przykryła zawartość garnka). Dodaj pieprz, liście laurowe, goździki, czosnek i ziele angielskie.
Cebuli nie obieraj z łupinek, przekrój na pół i albo opal nad palnikiem, lub ustaw piekarnik na funkcję grilla i tam “zaczerń” cebulę. Musi być bardzo dobrze podpieczona – bo to właśnie w niej tkwi tajemnica pięknego koloru jakim domowy rosół będzie raczył podniebienia gości. Tak przygotowaną cebulę włóż do garnka.
Całość doprowadź szybko do zagotowania i zmniejsz ogień do minimum. Za pomocą łyżki ściągnij wszystkie farfocle (szumowiny). Domowy rosół powinien “pyrkać” z lekko uchyloną pokrywką na małym ogniu przez 4 godziny. Dopiero teraz dodaj sól oraz pęczki natki i lubczyku. Ponownie gotuj na małym ogniu przez jeszcze godzinę.
Przed podaniem koniecznie spróbuj, czy rosół nie wymaga doprawienia solą i pieprzem.
Domowy rosół najlepiej podawać z makaronem i pokrojoną w kosteczkę marchewką z rosołu. Koniecznie posyp posiekaną natką!
Smacznego 🙂